28. 12. 2010

... Lisa ...

Síce už pomaličky končí, ale máme tu utorok. Deň, ktorý mi opäť ubehol len tak... Vstala som, zahrala so sestrou Človeče nehnevaj sa, vypila pár káv, zacvičila si (čo fakt nezvyknem), pripravovala krátky výcuc o ďalšej z mojich obľúbených dám pre vás a okrem iného mám pre vás niečo, čo som tu plánovala hodiť ešte včera, no foťák s fotkami si vzala sestra von a tak sa nedalo. Za kvalitu fotiek sa ospravedlňujem, ale takto to vyzerá keď človek robí všetko v noci v umelom svetle... Tak a síce trošku oneskorene ale predsa: Čo som mala na sebe 26.12. v čase nočnej zábavy...

... mamčine staré klipsne ... ...

A druhou dámou v poradí je Lisa Fonssagrives, žena, ktorá je často zobrazovaná na ploche môjho notebooku a ktorá ma okrem iného ovplyvnila vo výbere zimného kabáta...II.

LISA FONSSAGRIVES
– Lisa Birgitta Bernstone

Lisa sa narodila v roku 1911 vo Švédsku a vyštudovala umenie a balet v Berlíne. Po návrate do Švédska si otvorila tanečnú školu, no po čase sa presťahovala do Paríža, kde začala pracovať ako súkromná učiteľka tanca.

V Paríži roku 1936 ju vo výťahu objavil fotograf Willy Maywald a požiadal ju, aby pre neho pózovala. Fotky boli odoslané do známeho magazínu Vouge a následne na to Horst P. Horst, fotograf tohto magazínu urobil pre Vouge pár skúšobných fotografií. Lisa vstúpila do sveta módy v roku 1936 a už v roku 1939, keď sa presťahovala do New Yorku bola topmodelkou.

Jej fotografie počas 30-tych, 40-tych a 50-tych rokov zdobili titulky magazínov ako Harper’s Bazaar, Town & Country, Life, Time, Vogue a Vanity Fair. Pracovala s najznámejšími fotografmi tej doby, medzi ktorých patrí George Hoyningen-Huene, Man Ray, Horst, Erwin Blumenfeld, George Platt Lynes, Richard Avedon a Edgar de Evia.

Väčšina modeliek skončila svoju kariéru ešte pred tridsiatkou, no Lisa mala úspech až do svojich štyridsiatich. Bola preslávená najmä vďaka pôvabu a držaniu tela, ktoré nadobudla baletom. A teda bola najlepšie platenou, najviac vychvaľovanou modelkou vo svete módy. Nie nadarmo sa Lisa považuje za prvú supermodelku.

V roku 1950 sa Lisa druhýkrát vydala. Jej manželom sa stal Irving Penn a ona sa stala častým objektom jeho fotografií pre Vouge. V polovici 50-tych rokov prestala s modelingom a začala sa najskôr venovať navrhovaniu oblečenia, no už v 60-tych rokoch pokračovala ako rešpektovaná sochárka. Zomrela v New Yorku v roku 1992.

V článku pre Time magazine v roku 1949 povedala: „Je to vždy o šatách; nikdy, nikdy nie o žene. Ja som len dobrý vešiak na šaty.“ No zdá sa, že po tom všetkom bola Lisa Fonssagrives viac ako len dobrý vešiak na šaty. ... 


... práve tento kabát ...


3 komentáre:

  1. I love those old school Vogue covers! So chic and elegant! xoxoxoo

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Joninel: thanks :)

    F. Cappuccino: and those dresses are perfect, especially the blue one :) ...

    OdpovedaťOdstrániť